System antykoncepcyjny MIRENA

System antykoncepcyjny Mirena, to nic innego jak wkładka (spirala) wewnątrzmaciczna w kształcie litery T. Na jej pionowym ramieniu umiejscowiona jest kapsuła zawierająca hormon – lewonorgestrel.

 


ryc. 1 – Budowa Mireny – rycina pochodzi z dawnej witryny www.mirena.pl
 

Po wprowadzeniu Mireny do macicy dochodzi do stopniowego uwalniania lewonorgestrelu z kapsuły. Uwolniony hormon jedynie w śladowych ilościach wchłania się do krwiobiegu, a główne działania wywiera wewnątrz macicy:

  • działa na szyjkę macicy – pod wpływem lewonorgestrelu dochodzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego, co prawie uniemożliwia plemnikom dotarcie do jamy macicy;
  • działa na plemniki – lewonorgestrel znacznie hamuje ruchliwość plemników w jamie macicy i w jajowodach;
  • działa na błonę śluzową macicy – lewonorgestrel doprowadza do znacznego ograniczenia wzrostu błony śluzowej, a jednocześnie wzrasta wytwarzanie przez błonę śluzową glikodeliny A – glikoproteiny hamującej wiązanie plemników z komórką jajową;

Dzięki tym działaniom Mirena jest bardzo skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. Na podstawie dostępnych badań można stwierdzić, że na 1000 kobiet stosujących tę metodę przez okres jednego roku, zaledwie jedna zachodzi w ciążę. Nie ma obecnie skuteczniejszej metody antykoncepcyjnej, uwzględniając nawet uważane za skuteczne w 100% podwiązanie jajowodów. Należy przy tym podkreślić, że nie jest to metoda wczesnoporonna.