Infekcja HPV

HPV, Human Papilloma Virus, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest mikrobem, z którym każdy człowiek styka się wielokrotnie w ciągu swojego życia. Szacuje się, że około 80 % kobiet w wieku do 50 lat miało kontakt z tym wirusem. Zakażenie następuje poprzez stosunek płciowy, lecz infekcji HPV nie zalicza się do klasycznych chorób przenoszonych drogą płciową. Mężczyzna także ulega infekcji wirusem HPV, lecz w odróżnieniu od kobiet, u mężczyzn rzadko dochodzi do rozwoju raka w obrębie narządu rodnego.

Występuje wiele typów wirusa brodawczaka ludzkiego i większość z nich jest dla człowieka zupełnie nieistotna. Część z wirusów HPV wywołuje niegroźne choroby skóry (brodawki, zwane również kurzajkami), a tylko parę typów wywiera zdecydowanie negatywne działanie na organizm człowieka.

Około 30 typów wirusa brodawczaka ludzkiego bytuje w obrębie narządów płciowych. Część z nich żyje w obrębie szyjki macicy. Obecnie uważa się, że obecność wirusa HPV jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Jednakże tylko parę typów wirusa powoduje przekształcenie komórek nabłonka szyjki macicy w komórki nowotworowe, w związku z czym wirusy HPV żyjące w komórkach szyjki macicy dzieli się na trzy grupy:

  • niskoonkogenne,
  • średnioonkogenne,
  • wysokoonkogenne.

Część autorów wydziela jedynie dwie grupy:

  • typy o niskim ryzyku rozwoju raka szyjki i
  • typy o wysokim ryzyku rozwoju raka szyjki macicy.

Typy wirusa HPV o niskim ryzyku rozwoju raka szyjki macicy zwykle nie wywołują poważnych problemów zdrowotnych, a ich obecność nie prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy. Mogą czasami doprowadzić do powstania brodawek, kłykcin lub niewielkich zmian w komórkach szyjki macicy.

Obecność w obrębie szyjki macicy wirusów o wysokim ryzyku rozwoju raka może doprowadzić do powstania poważnych zmian w obrębie komórek szyjki macicy, a w części przypadków – do przemiany w raka szyjki.

Kobiety zainfekowane wirusem HPV najczęściej nie mają żadnych charakterystycznych dolegliwości. U niewielkiej grupy kobiet mogą pojawić się objawy takie jak:

  • nietypowa wydzielina z pochwy lub plamienie, szczególnie po stosunku,
  • ból w okolicach krzyża,
  • bolesne oddawanie moczu,
  • ból w trakcie stosunków płciowych.

Najdokładniejszą metodą pozwalającą na wykrycie infekcji wirusem HPV oraz na określenie typu wirusa powodującego infekcję jest badanie wymazu z szyjki macicy metodą PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy, z ang. Polymerase Chain Reaction). Więcej o tej metodzie można przeczytać po wybraniu zakładki: Informacje medyczne – Badania – Badanie w kierunku HPV.

Dotąd nie opracowano metody leczenia zakażenia wirusem HPV. Możliwa jest jedynie profilaktyka, czyli zapobieganie zakażeniu. Polega ono na podaniu kobiecie, najlepiej jeszcze przed podjęciem współżycia płciowego, szczepionki. Dostępne są dwie szczepionki: Silgard (Gardasil) i Cervarix. Więcej o szczepionkach można przeczytać po wybraniu zakładki: Informacje medyczne – Leczenie – Szczepienie przeciwko wirusom HPV.

Wskazane jest zapoznanie się również z artykułami dotyczącymi badania cytologicznego (Informacje medyczne – Badania – Badanie cytodiagnostyczne), dysplazji szyjki macicy (Informacje medyczne – Choroby – Dysplazja szyjki macicy), raka szyjki macicy (Informacje – Choroby – Rak szyjki macicy).