Badanie w kierunku Chlamydii

Zakażenie bakterią Chlamydia należy do jednych z częstszych wśród kobiet, szczególnie w grupie wiekowej 15-25 lat. Więcej na temat Chlamydiozy można przeczytać w zakładce: Informacje medyczne – Choroby – Chlamydioza

Bakteria Chlamydia trachomatis nie może rosnąć poza żywa komórką i nie może zostać wykryta za pomocą rutynowych badań wydzieliny pochwowej (posiew, stopień czystości). Dlatego do niedawna badania wykonywano w specjalistycznych laboratoriach, gdzie również pobierano materiał biologiczny (wymaz z cewki moczowej lub wymaz z kanału szyjki macicy).

Obecnie stosuje się najczęściej dwie techniki:

  • wykrywanie antygenu w materiale biologicznym,
  • genetyczną identyfikację bakterii.

Powyższe badania charkteryzują się prostotą wykonania i wysokim stopniem dokładności. W obu przypadkach materiał biologiczny uzyskiwany jest tak samo: specjalną wymazówką pobierany jest wymaz z kanału szyjki macicy lub z cewki moczowej. Pobranie wymazu jest niebolesne i trwa zaledwie chwilę.

W przypadku pierwszego badania wynik uzyskiwany jest po około 10 minutach, w przypadku drugiego – po 14 dniach roboczych (wymaz wysyłam do laboratorium wykonującego badania genetyczne).

Wspomnieć należy, iż genetyczną identyfikację Chlamydii można połączyć z identyfikacją innych drobnoustorjów: Ureaplazmy, Mykoplazmy, wirusa HPV, wirusa HSV. Wszystkie te drobnoustroje można zbadać po pobraniu jednego wymazu.

Wskazówki praktyczne

Pobranie wymazu nie wymaga szczególnych przygotowań i zwykle wykonywane jest – jeśli jest konieczne – w trakcie rutynowego badania ginekologicznego.